V Krajowy Zjazd Forum Ekologicznego |


 |
Kraków, 30 września 2000 r.Uchwała O ekologicznej reformie podatkowej |
Forum Ekologiczne postuluje przeprowadzenie ekologicznej reformy podatkowej, opartej na przesunięciu ciężaru opodatkowania z tej części działalności ludzkiej, która tworzy wartość dodaną, a więc pracy, inwestowania i oszczędzania, na opodatkowanie działalności związanej ze zużywaniem zasobów środowiska i energii wraz z towarzyszącym temu zanieczyszczeniem środowiska.
Ekologiczna reforma podatkowa powinna charakteryzować się następującymi cechami:-
Wykorzystaniem dochodów z podatków ekologicznych na redukcję opodatkowania pracy, przedsiębiorczości i oszczędzania (podatki dochodowe, ubezpieczenia społeczne)
-
Neutralnością budżetową, tzn. wpływy z podatków pozostają na niezmienionym poziomie, zmianie natomiast ulega ich struktura
-
Stopniową zmianą systemu podatków i zachęt fiskalnych na przestrzeni 20 lat
-
Szerokimi konsultacjami ze środowiskiem biznesu, związkami zawodowymi, grupami interesu itp.
-
Działaniami uzupełniającymi w postaci zlikwidowania dotacji do działalności nie odpowiadającej modelowi zrównoważonego rozwoju
-
Zmianą przepisów prawnych i zachęt inwestycyjnych dla osiągnięcia wyższego poziomu efektywności ekologicznej
-
Szeroką akcją informacyjną
Wdrażanie ekologicznej reformy podatkowej winno być wiązane z likwidacją szkodliwych ekologicznie i ekonomicznie subwencji.
Forum Ekologiczne postuluje wprowadzenie podatków ekologicznych takich, jak podatki od emisji CO2, które promują czystsze źródła energii. Uważamy, że ceny paliw "czystszych" powinny być niższe od ich bardziej uciążliwych dla środowiska substytutów.
Forum Ekologiczne popiera wprowadzenie systemu opłat produktowych oraz systemu depozytowego, który będzie dostarczał bodźców ekonomicznych do racjonalnej gospodarki odpadami w Polsce.
|
|