Zarząd
ZjazdRegulaminGeneza
Z życia Forum Ekologicznego
Logo
Wywiady
Zielona Alternatywa
Linki

V Krajowy Zjazd Forum Ekologicznego

Program
Wniosek
Poprzednia uchwała

Kraków, 30 września 2000 r.

Uchwała
O zachowaniu miejsc pracy i walorów przyrodniczych polskiej wsi w zjednoczonej Europie

Około 15 milionów Polaków zamieszkuje obszary wiejskie. Znaczna część indywidualnych gospodarstw rolnych produkuje żywność głównie na swój użytek, przekazując na rynek jedynie niewielkie nadwyżki. Panujący obecnie w krajach rozwiniętych przemysłowy model rolnictwa charakteryzuje się dużą ilością stosowanych nawozów sztucznych i pestycydów w produkcji roślin oraz intensywną i energochłonną hodowlą zwierząt . Szacuje się, że w przyszłości zaledwie około 30 % naszych rolników zdoła się utrzymać z pracy w rolnictwie. Należy więc pilnie skoncentrować wysiłki Państwa na tworzeniu pozarolniczych miejsc zatrudnienia dla osób utrzymujących się do tej pory z pracy na roli. Uważamy, że jest to jeden z najważniejszych problemów Polski, przyspieszany obecnie procesem integracji z Unią Europejską.

Wspólna Polityka Rolna UE pochłaniająca 45 mld euro rocznie znajduje się obecnie w stanie kryzysu. Z kieszeni podatników unijnych dopłaca się do produkcji schemizowanej żywności, niszcząc środowisko i eksportując dotowane nadwyżki m.in. na rynki żywnościowe krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Mamy świadomość pozytywnego wpływu niskich, dotowanych, cen żywności na koszty utrzymania i poziom inflacji, należy jednak pamiętać o związanych z ich utrzymaniem negatywnych zjawiskach. UE przygotowuje się do zmiany Wspólnej Polityki Rolnej, polegającej na zmianie systemu dotacji w kierunku przyjaznym dla środowiska oraz pokonaniu olbrzymiego lobby, które przyzwyczaiło się do wysokich subwencji.

Forum Ekologiczne Unii Wolności jest świadome, że Wspólną Politykę Rolną można zmienić tylko wspólnie oraz że będzie to bardzo złożony proces, także w kontekście zmian w gospodarce światowej, trwający co najmniej kilkanaście lat. W procesie tym ekologia będzie uzyskiwała coraz większe znaczenie, wypierając kosztowne i degradujące środowisko metody produkcji.

Jesteśmy przekonani, że działania polskiego rządu winny uwzględniać te fakty już dziś, przy planowaniu wykorzystania środków pomocowych w ramach SAPARDU i kredytów Banku Światowego.

Rząd Polski powinien dopomóc w tej zmianie w interesie większości rolników, a także bezpieczeństwa społecznego i ekonomicznego. Proces integracji w rolnictwie należy ukierunkować nie na dopłaty wyrównawcze, czyli system subwencji do cen produktów, lecz na tworzenie miejsc pracy w otoczeniu rolnictwa, w tym także poprzez wykorzystanie przyrodniczych i krajobrazowych atutów naszej wsi.

Forum Ekologiczne opowiada się za zdecentralizowaniem polityki dotyczącej zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich. Powinna ona być wypracowana w ramach strategii rozwoju regionalnego przez samorządy wojewódzkie. Środki przeznaczone z budżetu Państwa oraz pochodzące z funduszy Unii Europejskiej powinny być dystrybuowane według zasad określonych ustawą o wspieraniu rozwoju regionalnego poprzez kontrakty wojewódzkie.

Apelujemy do Rządu RP o pilnie przygotowanie regulacji prawnych wynikających z dyrektywy rolnośrodowiskowej, które umożliwią skorzystanie z funduszy strukturalnych na aktywizację obszarów wiejskich.

System wsparcia obszarów wiejskich ze środków UE musi być zorientowany przede wszystkim na:
  • tworzenie pozarolniczych miejsc pracy poprzez rozwój agroturystyki i turystyki w regionach cennych przyrodniczo, rozwój rolnictwa ekologicznego, rozwój odnawialnych źródeł energii w oparciu o zasoby lokalne,
  • subwencjonowanie rolnictwa przyjaznego środowisku zgodnie z dyrektywą rolnośrodowiskową ,
  • podniesienie poziomu edukacji dzieci, młodzieży i osób dorosłych,
  • przygotowanie systemu emerytur dla starszych rolników.
Forum Ekologiczne uważa, że nie można widzieć rozwoju wsi i rolnictwa przez pryzmat cen produktów rolnych. Wiodącym motywem w dyskusji na temat zmian w polskim rolnictwie powinno być dążenie do jego rozwoju w granicach możliwości ekosystemu, a nie kosztem obciążeń środowiska przez intensyfikację produkcji.

Uważamy, że wzorem wielu krajów Unii Europejskiej w rozwoju rolnictwa powinno znaleźć się miejsce dla rolnictwa ekologicznego, które daje szansę znalezienia nowych miejsc pracy przy produkcji żywności poszukiwanej na rynkach zagranicznych. W tym celu konieczne jest jak najszybsze uchwalenie przez Sejm ustawy o rolnictwie ekologicznym oraz opracowanie systemu certyfikacji zgodnego z wymaganiami rozporządzeń Unii Europejskiej. Projekt ten znajduje się obecnie w podkomisji sejmowej.

Forum Ekologiczne popiera zapisy zawarte w projekcie tej ustawy i apeluje o szybkie uchwalenie jej przez Sejm.

IndexDo góry