Współpraca z Europejską Federacją Partii Zielonych |  |
Od wczesnych lat 90-tych Forum Ekologiczne współpracuje z Europejską Federacją Partii Zielonych, biorąc zwłaszcza aktywny udział w pracach sieci łączącej zielonych Europy Środkowej i Wschodniej. Przedstawiciele Forum regularnie uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez Federację.
W październiku 1999 roku Rada Federacji podjęła decyzję o przyznaniu Forum Ekologicznemu statusu obserwatora Europejskiej Federacji Partii Zielonych.
Od marca 2000 r. przedstawicielka Forum Ekologicznego, Gabriela Szuba, jest członkiem Zarządu EFPZ.
Europejska Federacja Partii Zielonych została utworzona w 1993 r. w Helsinkach przez 23 członków-fundatorów. Obecnie reprezentuje 31 partii członkowskich z całej Europy. Partie członkowskie EFPZ są reprezentowane w parlamentach krajowych i w Parlamencie Europejskim przez 281 parlamentarzystów (w tym 36 członków Parlamentu Europejskiego).
W EFPZ reprezentowane są następujące państwa: Anglia i Walia, Austria, Belgia (2 partie), Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia (2 partie), Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szkocja, Szwajcaria Szwecja, Ukraina, Węgry i Włochy. Status obserwatora posiadają Federacja Młodych Europejskich Zielonych, Forum Ekologiczne Unii Wolności i Socjalistyczna Partia Ludowa z Danii.
Zadaniem EFPZ jest wzmacnianie ruchów politycznych zielonych na całym kontynencie. Ma ona ułatwiać komunikowanie się członków Federacji, wspierać małe partie i koordynować tworzenie programów i polityk w Europie. Partie członkowskie Federacji wysyłają swoich delegatów na posiedzenia Rady, które odbywają się dwukrotnie w ciągu roku. Na spotkaniach tych prowadzone są dyskusje na temat polityk, strategii i toczących się prac Federacji.
W ramach Federacji powoływane są grupy robocze ds. poszczególnych zagadnień programowych. Odbywają się również spotkania sieci regionalnych, prowadzących wspólne działania, wymieniających się wiedzą i doświadczeniami. Jedna z nich to Green East-West Dialogue, łączący przedstawicieli krajów Europy Środkowej i Wschodniej, zarówno z Unii Europejskiej jak i spoza niej. Forum Ekologiczne bierze udział w pracach GEWD od początku jego istnienia (do listopada br. członek Zarządu FE, Piotr Gliński był członkiem Komitetu Sterującego GEWD). Jako element prac GEWD w listopadzie ub. roku w Warszawie odbyło się spotkanie Zielonych Europy Środkowej zorganizowane przez Region Mazowiecki FE, a poświęcone problematyce powiększenia Unii Europejskiej. W lipcu br. przedstawiciele FE wzięli udział w podobnym spotkaniu w Lublianie. Gościem tego spotkania była Dominique Voynet, minister środowiska Francji.
Co trzy lata wybierany jest 9-cio osobowy Zarząd Federacji, którego zadaniem jest kierowanie codziennymi pracami Federacji, nawiązywanie kontaktów z przyszłymi członkami, budowa więzi z ministrami z partii zielonych, deputowanymi Parlamentu Europejskiego i parlamentarzystami krajowymi oraz umacnianie kontaktów z globalnym ruchem zielonych. W lutym br. w czasie posiedzenia Rady Federacji w Larnace odbyły się wybory nowego Zarządu Federacji. Po wyborach uzupełniających, które odbyły się w listopadzie br. w Sztokholmie w skład Zarządu EFPZ wchodzą: Arnold Cassola - Sekretarz Generalny (Malta), Marian Coyne - rzecznik (Szkocja); Pekka Havisto - rzecznik (Finlandia); Jef Leestmans - skarbnik (Belgia); Catherine Greeze (Francja); Marie Schaffer (Szwajcaria); Gabriela Szuba (Polska); Gyorgy Droppa (Węgry); Frithjof Schmidt (Niemcy).
Europejska Federacja Partii Zielonych prowadzi obecnie prace nad następującymi dokumentami:
- Wspólna Polityka Bezpieczeństwa
Zielona Krytyka Procesu Powiększenia Unii Europejskiej
- Środowisko a Ekonomia
Dokumenty te powstają w specjalnie do tego celu utworzonych grupach roboczych.
Więcej informacji o Europejskiej Federacji Partii Zielonych pod adresem: www.europeangreens.org oraz o Grupie Zielonych w Parlamencie Europejskim pod adresem: www.europarl.eu.int/greens-efa |
|