przyjęta 26 marca 2000 r. w Larnace na Cyprze W ubiegłym roku Komisja Europejska ogłosiła, iż krajom stowarzyszonym będą przekazane znaczące kwoty pieniędzy w postaci funduszy pre-akcesyjnych. Celem tych funduszy miało być wsparcie rozwoju infrastruktury ochrony środowiska i transportowej (ISPA) oraz rozwoju obszarów wiejskich (SAPARD).
Wzbudziło to duże oczekiwania i nadzieje w społeczeństwach krajów - beneficjentów. Poczyniono ogromny wysiłek, aby wypełnić wymagania postawione przez Komisję Europejską i terminowo przedstawić listy dobrze przygotowanych projektów. Po zakończeniu prac przez kraje stowarzyszone okazało się, że Komisja Europejska nie jest przygotowana do podjęcia decyzji o wyborze przedsięwzięć do współfinansowania przez fundusze unijne. Może się okazać, że decyzja o wyborze projektów do dofinansowania w tym roku zostanie podjęta w kwietniu lub we wrześniu.
Sytuacja ta wywołała duże rozczarowanie i może prowadzić do anty-unijnych nastrojów wśród mieszkańców krajów-beneficjentów.
Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim i ministrowie z partii zielonych w krajach Unii Europejskich powinni podjąć starania, aby zapewnić wprowadzenie następujących rozwiązań:
Komisja Europejska powinna zostać zobowiązana do podejmowania decyzji o wyborze projektów w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia ich realizacji
powinien zostać wprowadzony stały monitoring prac nad funduszami pre-akcesyjnymi
Komisja Europejska i rządy krajów- beneficjentów powinny dwukrotnie w ciągu roku składać raporty na temat postępu w wykorzystaniu funduszy pre-akcesyjnych; raporty te powinny być kierowane do mieszanej komisji składającej się z parlamentarzystów krajów stowarzyszonych i parlamentarzystów Parlamentu Europejskiego
Dodatkowo, w celu stworzenia atmosfery partnerskich stosunków pomiędzy Komisją Europejską i krajami stowarzyszonymi firmy konsultingowe z krajów stowarzyszonych powinny zostać dopuszczone do udziału w pracach Komisji Europejskiej nad projektami zgłoszonymi do funduszy pre-akcesyjnych.
|